Czym się kierować przy zakupie ławy dla pianisty?

Nie tylko zawodowi pianiści, ale również, a może i przede wszystkim początkujący muzycy powinni poświęcić nieco czasu na przemyślany wybór ławy dedykowanej do instrumentu klawiszowego. Żadne inne rozwiązanie nie odda w pełni walorów, jakie posiada odpowiednio przystosowane siedzisko do instrumentu klawiszowego.

Aktualnie w ofercie specjalistycznych sklepów muzycznych znajduje się szeroki wybór ław dla pianisty. Przeważnie ławy są dostępne w podstawowych, najczęściej występujących wykończeniach pianin, dzięki czemu nie będziemy mieli żadnego problemu z dopasowaniem odpowiedniego siedziska do naszego instrumentu. Poza kolorami ławy różnią się wysokością, typem materiału oraz grubością siedziska.

Fakt, że w klasycznych i najczęściej używanych ławach nie znajduje się oparcie nie jest żadną fanaberią czy niepotrzebnym nieudogodnieniem. Dzięki pozornie mniejszej wygodzie użytkowania zyskujemy jednocześnie możliwość ustawienia odpowiedniej postawy pleców. Rozwiązanie bez oparcia wymusza na nas utrzymanie właściwej postawy, czego pozytywne skutki odczujemy po godzinach ćwiczeń. Początkowe trudności z utrzymaniem właściwej postawy w krótkim czasie przeminą, a nasze plecy będą nam wdzięczne za trening.

Pozornie szeroko znane wymagania często są niesłusznie bagatelizowane zwłaszcza przez początkujących, co skutkuje problemami przy dłuższym graniu, jak i jakością samej gry. Odpowiednia postawa, ale również ustawienie wysokości ławy wpływa znacząco na naszą technikę. Oczywiście także ważne jest, by ława była bardzo stabilna, by podczas gry pasaży na pełnej klawiaturze, co u młodszych muzyków łączy się z wychylaniem się w kierunku to najniższych, to najwyższych tonów, siedzieć pewnie i nie obawiać się zachwiania równowagi.

Pamiętajmy, by podczas gry na instrumencie zachować kąt zgięcia łokci o 90 stopni, a na ten stosunek ma decydujące znaczenie wysokość ławy. Należy wybierać jedynie te siedziska, których wysokość jest w pełni regulowana.

Dodaj komentarz